Current location - Training Enrollment Network - Books and materials - Library statistical report
Library statistical report
Answer: Solution: The total number of books = 1000+3000+2000=6000.

Chemistry: 1000÷6000= 17%, the degree corresponding to the central angle = 1000 ÷ 6000× 360 = 60,

Mathematics: 3000÷6000=50%, the degree corresponding to the central angle = 0.5× 360 = 180,

Physics: 2000÷6000=33%, the degree corresponding to the central angle = 2000 ÷ 6000× 360 = 120,

As shown in the figure: