Xiaoming walked 4 kilometers from home to the library, which took him 40 minutes, that is, 2 3 hours.
The journey home from the library is still 4 kilometers, and the time it takes is 120- 100=20 minutes, which means 1 3 hours.
So the average speed is: 4 ÷ 2 3 = 6 (km/h);
The average speed of going home is 4÷ 1 3 = 12 (km/h).
So the answer is: 60,6, 12.
What are the main courses of tourism major in secondary school, and what are the employment prospects?
1. Main course