Keywords: Mathematics Supermarket, Grade Five, Primary School
This article is suitable for: the fifth grade of primary school.
Composition source:
This composition is about 500 words in the fifth grade of primary school, and the title is "Mathematics in the Supermarket-Holiday math diary". Everyone is welcome to contribute enthusiastically.
Mathematics in Supermarket —— Vacation math diary
In the afternoon, my parents took me shopping in the supermarket. We want to buy some fruit, milk and food. There are so many people in the supermarket! Every place is crowded with people, and even the cashier has a long queue.
I first bought a beautiful pencil sharpener in the stationery section at a price of 33.8 yuan, and a magnifying glass for the experiment: 22.8 yuan.
Then I went to the food section and chose a box of baby milk, 48 yuan. I chose a box of Yinlu longan eight-treasure porridge, *** 12 cans, the price is: 40.8 yuan, just about to put it in the car, and suddenly I saw every 6 cans on the shelf wrapped in plastic film, as well as the same brand of longan eight-treasure porridge, the activity price is: 17.9 yuan. 1 cent difference is less than 18 yuan. I calculated according to 18 yuan, and I brought 12 cans, 18 yuan+18 yuan -2 cents = 35.8 yuan, which is cheaper than paper boxes, 5 yuan. Mother let me choose which one to buy. Of course, I spent 35.8 yuan on the same amount of eight-treasure porridge. Everything is exactly the same, except that I don't have a box, so I took it back and threw it away. We might as well not, save 5 yuan.
This is the most cost-effective way to shop. Mom and dad both laughed. I came to the fruit section again. There are golden kumquat, big red crystal Fuji apple, and green fragrant pear ... it looks so attractive. I quickly selected some and weighed them, namely, fragrant pear 27.8 yuan, kumquat 13.9 yuan, crystal apple 22.5 yuan and orange 12.8 yuan. My mother asked me, "How much did it cost to buy fruit?"
It doesn't bother me. Let me think about what is the fastest first. I add up the whole numbers first, then add up the angles, and finally convert them into yuan. The calculation method is as follows:
27.8 + 13.9 + 22.5 + 12.8
= (27+13+22+12)+(8 angle 9 angle +5 angle +8 angle)
= 74+3 = 77 yuan
Mom praised me for being great! When I encounter some difficult additions, I can calculate flexibly. After listening to my mother's words, I was elated.
I have bought all the things I need. Similarly, my mother asked me to calculate how much it would cost. I quickly calculated with the above method:
33.8+22.8+48+35.8+77 = 217.4 yuan.
Shopping in the supermarket is fun! Not only can you buy what you like, but you can also exercise your oral expression ability. When I come back, I can write about math diary. It's killing three birds with one stone!