0. 17×85+0.40×x = 0.35×(85+x)
Among them, the left is the total amount of component A in the mixture of Party A and Party B, and the right is the total amount of component A in the mixture, which should be equal.
Simplifying the above equation, we can get:
0.40 x-0.35 x = 0.35×85-0. 17×85
Namely:
0.05x = 0. 18×85
Solution:
x = (0. 18×85) / 0.05 ≈ 306
Therefore, it is necessary to add 306 grams of B to A to make the content of component A in A reach 35%.