Current location - Training Enrollment Network - Mathematics courses - The new edition of the first volume of mathematics application problems in the fourth grade of primary school helps to find some urgently needed methods
The new edition of the first volume of mathematics application problems in the fourth grade of primary school helps to find some urgently needed methods
Fourth grade application problems

1. A calculator 24 yuan, Miss Li wants to buy four. He brought 100 yuan. Is it enough?

An elephant in the park eats 350 kilograms of food a day, and the keeper has prepared 5 tons of food, which is enough for the elephant to eat for 20 days?

3. The school should add two new books to the library, one is an encyclopedia for children, each set is 125 yuan, and the other is a mathematical conjecture, each set is 18 yuan, each set is 3 sets, and how much is it?

4. Each set of large sportswear 145 yuan, each set of small sportswear 128 yuan, 34 sets of large sportswear and 25 sets of small sportswear.

(1) How much are two kinds of sportswear?

(2) How much does a * * * cost?

5. The school needs to add 44 sets of desks and chairs, each desk 128 yuan and each chair 17 yuan. How much will it cost?

6. Every tree seedling 16 yuan, buy 3 trees and get 1 tree. How much cheaper is it to buy three at a time?

7. Shopping centers hold promotional activities. 20 yuan bought four bags of washing powder for each bag, and mom bought four bags. How much is each bag cheaper?

8. Jianlibao costs 2 yuan 40 cents per bottle. Buy three bottles and get one free. Buy three bottles at a time. How much cheaper is each bottle?

9. It took a car five hours to walk from A to B at a speed of 64 km/h and only four hours to come back. What is the speed of the car when it returns?

10. Xiaohong's family went to travel by car. The speed of the car is about 65 kilometers per hour. It took six hours on the first day and seven hours on the second day. How many kilometers have you walked in two days?

1 1. On Sunday, Wang Liang went climbing. It took him 15 minutes to climb from the foot of the mountain to the top, and it took him 9 minutes to return to the foot of the mountain from the original road. As we all know, the speed of climbing mountains in Wang Liang is 60 meters per minute.

(1) How far is it from the foot of the mountain to the top of the mountain?

(2) How many meters did Wang Liang walk every minute when he came back?

12. A car traveled from A to B at a speed of 60 km/h for 3 hours, and then traveled at a speed of 80 km/h for 2 hours, just arriving at B. How many kilometers are there between A and B?

13. The length of the right rectangle is increased to 54m, and the width remains unchanged. What is the area of the rectangle after the increase?

27 meters

14. The width of the rectangular green space below should be increased to 24 meters, with the same length. What is the expanded green area?

8 meters

15. The length and width of the rectangular green space below should be increased by 60 meters. How many square meters is the green area after expansion?

30 meters

17. Mom is going to buy 6 kilograms of apples and 4 kilograms of bananas.

How much should I pay?

16. The price of 2 kilograms of apples and 3 kilograms of bananas in the convenience fruit shop is 10 yuan. Mother is going to buy 6 kilograms of apples and bananas each. How much should she pay?

17. The teacher brought 50 yuan and needed to buy three balls. How many ways can I buy it?

18. Teacher Zhang brought 5000 yuan to buy 25 identical tape recorders for the school. The price of each tape recorder in the store is 154 yuan, 176 yuan, 198 yuan and 2 16 yuan. How many kinds of purchase schemes does teacher Zhang have? How much is left?

19. The school is going to issue exercise books to class 15, each class 144 copies, and 40 copies need to be reserved. How many exercise books should schools buy?

20. The road repair team has built a road, and it needs to be repaired 165 meters every day. It has been built for 18 days, and it still needs 120 meters to complete the task. How long is this road?

2 1, a train travels 328 kilometers in 4 hours. At this speed, how many hours will it take to drive 1066 km?

22. The Telecommunication Bureau plans to install 360 telephones for users every day within 15 days. In order to let users use the telephone as soon as possible, the telecommunication bureau completed the task in only 12 days. How many doors are installed on average every day?

23. The TV factory originally planned to produce a batch of TV sets in 20 days, but actually produced 25 TV sets every day, completing the task four days ahead of schedule. How many TV sets are there in this batch?

24. The paper mill planned to make 48,000 tons of paper last year, but actually made 190 tons of paper every day. According to the calculation of working 254 days a year, how many tons are exceeded in the whole year?

25. There are 152 students in grade six and 148 students in grade five, each of whom drew two pictures. How many pictures did you draw in grade five or six?

26. A plane flew for three hours in the morning, with an average speed of125km, and for four hours in the afternoon, with the same speed as in the morning. How many kilometers does this plane fly every day?

27. The fruit shop delivered 450 boxes of Yantai apples, each box was 15kg, and 225 boxes were sold. How many kilograms of apples are left?

28. Xiaofang has bought a new commercial house with a building area of 1.25 square meters, which is known to be 4,500 yuan per square meter. Xiao Fang's family has only 400,000. How much money is missing to buy this new house?

29. The time of each class in school is 40 minutes, and the rest time is 10. How many points did it take from the beginning of the first class to the end of the third class?

30. Mom and Dad are 78 years old this year. Six years later, my father was four years older than my mother. How old are mom and dad this year?

3 1. There is a piece of wood. It takes four minutes to saw each time. How many minutes does it take to saw it into four parts?