Current location - Training Enrollment Network - Mathematics courses - The problem of selling milk in the first grade math problem is answered by online experts!
The problem of selling milk in the first grade math problem is answered by online experts!
Option 1: Make as many pieces of milk as possible and sell the rest directly.

2000X4+(9-4)X500= 10500

Option 2: Make part of it into milk slices and the rest into yogurt for sale, which will be completed in exactly 4 days.

I used milk tablets for one and a half days and yogurt for two and a half days. It only took four days.

2.5x3x 1200+ 1.5x 1x 2000 = 1 1000

Option 2 is more profitable.