Current location - Training Enrollment Network - Mathematics courses - How to calculate primary school math problems?
How to calculate primary school math problems?
Total price ÷ quantity = unit price

16÷100 = 0.16 (yuan)

19 ÷100 = 0.19 (yuan)

As for the rice in the box? Let's cook a meal. I'm touched, man. I didn't make it clear, and Suichang people didn't understand.

When cooking, it's not up to you to put more or less. It's all cooked. Put it away evenly.

45100 = 0.45 (yuan)

A copy costs 0.80 yuan, and of course there are other costs, you don't count. Such as water, electricity, rent, labor, etc.