The length of the decorative belt at least reaches the circumference of the teacup, l >1; =2πR=2π*3=6π (cm) = 18.84 (cm)
The total height of the cup in the picture is 5 cm, which is suspected to be mislabeled, and should be 15 cm.
Volume filled with water = π R2 * h = π * 3 * 3 *15 =135 π (cubic centimeter) =423.9 (cubic centimeter).
If the data in the figure is correct, the volume = π r 2 * h = π * 3 * 3 * 5 = 45 π (cubic centimeter) = 14 1.3 (cubic centimeter).