Current location - Training Enrollment Network - Mathematics courses - 20 15 summer homework answers for third-grade primary school mathematics (Zhejiang Education Edition)
20 15 summer homework answers for third-grade primary school mathematics (Zhejiang Education Edition)
This "20 15 summer homework answers for the third grade of primary school mathematics (Zhejiang Education Edition)" was specially compiled by KaoNaite for everyone, hoping to help everyone!

P2-3

1、30 400 200 40

300 75 100 40

3000 30 3600 150

100 0 60 500

2. Omission

3、6......5; 190; 43.....4; 90......3

4. Omission

5、 1/2; 2/9

Use your head, 48

P4 No.5

1、 120; 120; 400; 350;

120; 120; 4000; 3500;

1200; 1200; 4000; 35000;

12000; 12000; 40000; 325000

2. Omission

3、60*2= 120; 20*6= 120; 30*4= 120; 40*3= 120

4、 135; 2

3500; 39

10

5、2/8+4/8=6/8; 6/6-5/6= 1/6

Use your head

60

P6 No.7

1、800; 1800; 2400; 260

3000; 240; 4200; 480

18000; 2000; 480; 4800

1500; 770; 1600; 7200

2. Hours, minutes and seconds

60; 60

180; 10800; 2; 420; four

3、20; 200; 2000; The divisor is constant, and the dividend is enlarged by 10, 100, 1000, and the quotient is also enlarged by 10, 1000.

360、3600、36000; If one factor remains unchanged, the other factor is enlarged by 10, 100, 1000, and the product is also enlarged by 10, 1000.

4. time; g; g; cm; rice

5、5; 20 or 62, etc

Exercise the brain.

1 1 1 1 1;

six

1234567

123456; seven

P8-9

1、 19; 30; 5 1; 17

28; 62; 19; 1 1;

25; 19; 38; 1 1;

87; 25; 4 1; 47

2、 1422; 856-728= 128

3. Omission

4、60; 180; 1 min 30 seconds; 490

5、0.3; 1.4; 1.9; 2.7; 3.8

6. Omission

7,6 * 6 = 36 (block); 900*36=32400 (square centimeter) 32400 square centimeter =324 square decimeter

Exercise the brain.

2*6+4+8=24; 8/4*2*6=24; ......

3*6+7- 1=24; (7-3)*6* 1=24 ......

P 10- 1 1

1、0.9; 1.6; 1.3; 4.5

1.2; 2 1.5; 8. 1; six

2; 3.6; 1600; 5. 1

8.3; 35.8; 0.4; 3.3

2、3/5; 5/8; 6/6 4/7

3/8 4/4 5/ 10 5/9

3、 40

4.9.30

February 29(th)

The fourth of July.

Use your head:

Area: 8*3*2=48 square centimeters; 3*3=9 square centimeters 48-9=39 square centimeters

Circumference: 8*2+3*2+(8-3)*2=32 cm.

P 12- 13

1, omitted

2, the law: a rectangle with equal perimeter, when the length and width are equal, the area.

3 、& lt; & lt; & lt

& lt; & lt; & lt

=; & lt; =

3、 6....... 1; 3......2

VII ..... 4; correct

4、6; nine

Use your head: 999+999= 1998

p 14- 15

1、 100; 600; 3200; 240

1800; 70; 330; 400;

460; 300; 420; 2 10;

770; 400; 84; 750

2. 1900; 1949 average year; Leap year 2008; 1842 average year; Leap year 2000; Average year in 2006

3.7:55(20 minutes) 8: 15(45 minutes) 9:00.

4, 40/5=8 sets; 8-2=6 sets.

5、5、( 1)3-9; nine

(2)4; six

6. Omission

Use your head: 90

P 16- 17

1、 1400; 840; 650; 1220;

550; 900; 73; celebrity

1 10; 1600; 9....... 1; 67

4/8; 2 10; 28; 340

2、3776; 4778;

2035; 1620

3. Omission

4、2/6; 2/4

5, 50 cm =0.5 meters

1*(0.5+0.5)= 1 m2

Use your head:

50/( 1+3)= 12......2

The person who reports first reports 2. Next, the opponent reports a number, and the person who reports first reports 4-this number; No matter how the opponent reports, as long as the sum of each round is 4, he wins.

P 18- 19

1、2 100; 74; 0.3; Eight hundred

550; 20; VII ... 1; 900

24000; 23; 5600; VII ... 1

340; 1.9; 500; 320

2. Green ball; Yellow ball; Green ball

3、7; 8; 9;

224; 256; 288

4、7.3; 0.8; 650

3/ 10;

9; 3/ 1 1

Exercise the brain.

Squirrel; cat

deer

P20-2 1

1、7......3; 30; 0.6; 960

6400; 66; 5400 ; 200

660; 94; 500; 0.9

300; 100; 90; 2/4

2. Zhang Qiang is the first; Wang Jun is second; Weiping third

3. Omission

4. Wrong and wrong.

5, 12*6=72 square meters

72*95=6840 yuan; 72*65=4680 square meters

6840-4680=2 160 yuan

Exercise the brain.

(1)8:00 to 14:00 6 hours later; 540/6 = 90km

(2) from14 to 2 o'clock after 12; 12 * 90 =1080km

(3) 18 hours later 12: 00 to 20: 45;

18 hours 45 minutes+12 hours +6 hours =36 hours 45 minutes.

At 6: 30, after 36 hours and 45 minutes to 43: 00, 15 minutes = 65438+ 09: 00 the next day.

Page 22-23

1、8 100; 500; 440; 30

100; 1; 600; 6.8

3200; 90; 500; 500

3600; Iv ..... 4; 400; Fifty-six

2、5 1;

7;

7; three

4; three

3、5*200= 1000; 5* 123=6 15; 5* 16=80

5*50=250 5*800=4000; 5*9=45; 5*306= 1530

4、4; 6; seven

7; 7; three

5,3 * 2 * 3 =18 (Ben)

6. 120/3/2=20 (days)

Exercise the brain.

Length 1 2cm, width1cm. The circumference is 26 cm.

6 cm long and 2 cm wide. Circumference16cm

4 cm long and 3 cm wide. Circumference 14cm

P24-25

1, omitted

2、2/5; 3/5

6/7; 1/7

5/9; 4/9

3、5;

4; 1

nine

4. Omission

5, 9* 12= 108 (yuan)

68*5=340 cm

22 * 3+22 = 88m

Exercise the brain.

36 * 5 = 180g

180/2 = 90g

9 * 5 = 450g

Page 26-27

1, omitted

2. Omission

3. The product greater than 2000 is 97 * 53; 69*38; 29*79

The remaining products are less than 2000.

4. Omission

5、 104; 1 12......4; 73...... 1

Exercise the brain.

8 1

Page 28-29

1, omitted

2、 630; 172; 904; 165; 963; 88

3. Anyway

4, one point zero eight; 0.0005; Thirteen twenty-six; 18.69

5、 12:00; 12:30; 13:00; 13:30

6.( 1) 3577-2250 = 1327m

(2)5400-3000=2400 meters

Use your head:

( 1)9

(2) 500 respectively; 2; three

P30-3 1

1, omitted

2、 199; 5687; 722 1

3、465; 993

930; 963

4. 1 10 meter hurdles; Read a line; Oral arithmetic competition; The answer to the knowledge contest; Blank time of aircraft model, etc.

5, (1) 576/6,8 =12 yuan.

(2)96/8*24=288 yuan

Exercise the brain.

15/3=5 times

(3+2)*5=25

25-2=23 o'clock

P32-33

1, omitted

2. Evening 10:52

20: 15; Fifteen to three/a quarter to three

15:37; 10:2 1 morning

3. 19*8 is about = 160 yuan.

39*5 =200 yuan, that's enough.

3,000 tons; kilogram

g; Scold or fight?

Tons; Scold or fight?

5. 15*3=45 yuan; 37*2=74 yuan

leave out

Use your head:

4+3+2+ 1= 10 times

P34-35

1, omitted

2.( 1) 2; Three, five; Fourth; one

(2) 4; Second; One; Third; five

(3) 2; Third; Fourth; One; five

3.( 1) North; South; western

(2) South; North; east

(3) west; East; south

4. (1)17 * 21is about 400.

(2) Omission

5. Use your head.

* * * Four situations: A is black before B; A front and b white; A reverse and b black; A reverse and b white. Therefore, it is fair.

P36-37

1、400; 1 1; 1800; 900

200; 1.5; 400; 555

1; 5......3; 900; 3.7

2、

How many sets are there? 1544+63= 1607 sets

How many units were sold? 2480-63=24 17 sets

How many sets are left? 2480- 1540=940 sets

3. Pay attention to the parallelogram.

4. Omission

Use your head:

5; Forty-four

P38-39

1\ 1200; 40; 200; 1600

304; 3600; 0; 600

6300; 33; 48; 1000

420; 32; 6......6; 1200

2、32; 136.......3; 14...... 1; 180...... 1

3. Omission

4、(2)304; 302

(3) (160+140+100+120)/4 =130 (yuan)

(4) Omission

5、( 1) 1,2; (2) 26,25

(3)5,6; (4)5 1,50

6. Use your head

Pay attention to draw a schematic diagram before calculation.

Circumference:1* 4 * 4 =16cm;

Minimum circumference: 1 * 2 * 4 = 8cm.

P40-4 1

1, omitted

2、 14. 1; 5.6; 1.9

15.3; 5.9; 13. 1

3. Omission

4、6, 1; 5,2; 4, 1; 2,2

Use your head:

(7+6+5)/2=9 (kg)

P42-43

1, omitted

2、0.6; 2 tons and 300 kilograms

2.8

3.( 1) The second starting line is the longest; Galaxy Theater is the shortest.

(2)30- 10=20 points

(3)19: 00-17: 30 =1hour 30 minutes.

4.( 1) 65/5 = 13m

(2) 5 * 5 = 25m2

(3)13-5 = 8m 8 * 5 = 40m2

(4) (8+5)*2=26 meters

Use your head (1) rectangle: 7*4=28 square centimeters; Square 4*4= 16 square meters

(2) Divide the effect square with straight lines. A=20 pieces; B= 19 yuan

P44-45

1, omitted

2、8.2; 8.6; 14. 1

4.3; 2.2; 4.9

3. Wrong 2539; Error1564; Cuo 13

4. Omission

Five out of 5/91/9; 1/5 contains 1 1.

6, the number is less than 500: 2, 3, 4, 7.

The number is between 500- 1000: 6.

The score is greater than 1000: 1, 5.

Use your head:

8585=425, 82*3+90=336, 425-336=89.

46-47

1, omitted

2, 9 cm long, width 1 cm; 8 cm long and 2 cm wide; 7 cm long and 3 cm wide; 6 cm long and 4 cm wide; 5 cm long and 5 cm wide.

3 、& lt,=;

& lt,=

4293 points

272 points

249 points

About 89 minutes and 90 minutes; 92 points; About 27 1 min

5. (1)12 * 6/6 =12 boxes

(2) 2 hours from 8: 00 to 10.

(3) 75 * 2 =150km

150 > 145, yes.

(4) 12/4 = 3m( 12+3)* 2 = 30m。

Exercise the brain.

There are 40 people in all four corners; 20 people in the middle of each side

P48-49

1、6700; 800; 200; 5200

600; 2800; 1.7; 5400

60; 6400; 18; Forty nine

8000; 7/9; 4200; 630

2\ 13: 15 - 14: 15

14:30 - 15:30

15:45 - 16:45

17:00 - 18:00

3\ 5 or 6 or 7 or 8 or 9; four

1. 1 6,3

9 5 or 6

4 or 2 times; (20+ 10)* 2 = 60mm; 3 times, 12 * 2+8+ 16 = 48mm.

Quantity 1 time, 12 * 4 = 48mm.

2 times, (15+ 19) * 2 = 68mm.

5. There are many answers:1/6; 3/7; 1/6

2/9; 1/8; 1/5

4/5(); 2/2,4/4,5/5,6/6

6. Use your head

( 1)a=6

(2)76 meters

P50-5 1

1、800; 6900; 3600; Eight hundred

1000; 40; 2/3; 60

0; 7200; 4.。 . . . . 5; 360

3600; 490; 0; 3000

2、 187; 840; Bai 83

45; 24; 6 1

3、 1545; 1537; 48......3

4、 17;

seven

2 1,7

5.( 1)40 * 8 = 320m; 320+486=806 meters

(2) 389 * 2 = 778m

(3) 320 * 3+63 = 1023m

Think about 3+5=8 400/8 = 50g 50 * 2 = 100g.

400-100 = 300g 300/2 =150g

P52-53

1\LUE

2. 18 species

3、 1 134; 344; 5382; 104

4. Rabbit speed 5 * 4 = 20m.

Distance of tortoise: 5 * (4+ 16) = 100m.

Distance the rabbit ran: 20 * 4 = 80m.

The distance a rabbit should run: 100-80 = 20m.

Exercise the brain.

(1) Product 4 1*32

Minimum 13*24

(2) (30+2+2) * (15+2+2) = 646m2.

30 * 15 = 450m2

646-450 =196m2

P54-55

1, omitted

2、4, 1; 1,6

2,4; 3,4

3. Anyway

4、33; 46;

28; 524

56 1; leave out

10; nine

5、 1600; 1 170; 9 100; 528

4500; 567; 1008; 1978

Think: 2 1978*4=879 12.

P56-57

1\LUE

2、30000; 2

440

3. Omission

(12+8) * 2 = 40cm 40/4 =10cm10 *10 =100 cm2.

5. (1) (240+260+280)/3 = 260 sets; (240+280+320)/3=280 sets

280-260=20 sets

(2) A: B is growing rapidly. Maybe B air conditioner is of good quality and cheap price.

Use your head: 7

P58-59

1\LUE

2、275

240

3、0.8; 1.25

0.8; 5.4

0.5; 0.4

(1) 48 * 5 = 240 bits

(2) 12*5=60 cm2 3*3=9 cm2 6 0-9=5 1 cm2.

10 block is 3cm long and 2cm wide, and 4 blocks are placed horizontally; 2 cm long, 3 cm wide, 6 pieces horizontally.

Think: 1972 2 about 29 days.

P60-6 1

1\ LUE

2\ 1227; 629; 18 13; 304

3\ LUE

4\

(1) 10*2=20 yuan (23- 10)*3=39 yuan.

39+20=59 yuan

(2) 94/4 = 24km180-96 = 84km.

24 * 2 = 48km is no good.

Use your head17; 22; 29